03 Maj

Kiedy skorzystać z pomocy dermatologa?

Jedyna odpowiedź na tak postawione pytanie to gdy tylko pojawią swędzenie, pieczenie, zmiany skórne lub inne niepokojące objawy dermatologiczne.

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się czy nie korzystamy z jakiegoś nowego  kosmetyku, żelu pod prysznic, szamponu, kremu, dezodorantu… Jeżeli tak, możemy sprawdzić czy dolegliwości ustąpią po odstawieniu nowego preparatu. Jeżeli jednak dolegliwości będą się utrzymywać lub bardziej nasilać bezwzględnie powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza dermatologa.

Jeżeli z naszą skórą nie dzieje się nic niepokojącego to i tak przynajmniej raz a najlepiej dwa razy do roku powinniśmy odwiedzić naszego lekarza dermatologa. Gdyż wcześnie wykryta zmiana chorobowa daje duże szanse na wyleczenie, jest to szczególnie ważne w przypadku czerniaka. Wizytę u dermatologa najlepiej złożyć po lecie i na wiosnę. Dermatolog powinien skontrolować naszą skórę pod kontem niepokojących zmian po okresie gdy była narażona na nadmierne nasłonecznienie a także na wiosnę, kiedy nasz organizm odzwyczaił się od promieni słonecznych.

Reasumując powinniśmy odwiedzić gabinet dermatologiczny w momencie, gdy zauważymy nawet niewielką i niewinnie wyglądającą zmianę skórną a oprócz tego powinniśmy robić to dwa razy do roku na jesień i na wiosnę. Ponadto raz w miesiącu powinniśmy sami kontrolować znamiona i zmiany na skórze gdyż  wcześnie wykryty czerniak  jest jeszcze w pełni wyleczalny.

W Polsce z poród 3 tys. diagnozowanych każdego roku przypadków czerniaka udaje się wyleczyć jedynie ok. dwie trzecie chorych, podczas gdy w  USA i Niemczech z czerniaka wyleczonych zostaje w pełni 90 proc. pacjentów. Tak duża różnica wynika z małej świadomości Polaków.  Wyniki najnowszych badań wskazują, że ponad 9 mln Polaków nie spieszyłoby się do dermatologa lub w ogóle nie przejmowało problemem, gdyby na skórze zaobserwowali zmianę świadczącą o rozwoju czerniaka.